ZWYCIĘSTWO JEST KONSEKWENCJĄ
Aktualności
Logo
Jak to się w Libiążu zaczęło... - czyli sięgnijmy do historii libiąskiej piłki nożnej
2024-04-23
Jak to się w Libiążu zaczęło... - czyli sięgnijmy do historii libiąskiej piłki nożnej

Jak to się w Libiążu zaczęło... czyli łyk naszej lokalnej sportowej historii. W związku z naszym jubileuszem 15-lecia Szkoły Piłkarskiej, postanowiliśmy sięgnąć głębiej, czyli do początków piłki nożnej na naszym terenie. Efekt? Konkretne fakty, konkretni ludzie i ciekawa historia. Zapraszamy do lektury... .


KS „Górnik” Libiąż – Klub Sportowy, którego powstanie datowane jest na 1945 rok – przez kilkanaście lat swojej nowszej historii działający pod nazwą „Janina” Libiąż – następnie ponownie zarejestrowany jako KS „Górnik”.


Od 2009 roku do tej właśnie nazwy nawiązuje nasza Szkoła Piłkarska „Górnik” Libiąż, działająca jako odrębne stowarzyszenie. Czym był i jakie były losy największego klubu sportowego w naszej gminie?


O tym możecie przeczytać w naszej historycznej notce. Zagłębiliśmy się nieco w poprzednie lata, poszukaliśmy zdjęć i tak oto opakowane opracowanie zawierające wiele istotnych faktów i ciekawostek – przekazujemy do przeczytania. Zawsze warto wiedzieć co nieco o historii i czerpać z niej, co tylko wartościowe.


Libiąski klub sportowy powstał w latach czterdziestych, ale fundamenty pod jego działalność sięgają lat przedwojennych. W latach 1922-1939 na terenie Libiąża stopniowo ożywił się ruch sportowy, zaczęły powstawać młodzieżowe organizacje, m.in. takie jak:

- OMTUR (prowadził sekcję teatralną i piłki nożnej)

- OM „POWSTAŃCY ŚLĄSCY” (również sekcja teatralna i piłkarska)

- OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA (z sekcją piłki nożnej)

- KATOLICKIE STOWARZYSZENIE MŁODZIEŻY MĘSKIEJ I ŻEŃSKIEJ (prowadziło sekcje tenisa stołowego i piłki siatkowej)

- ZWIĄZEK „STRZELEC” (sekcje piłki ręcznej, siatkowej, koszykowej, piłki nożnej oraz lekkoatletyczna)


Zwłaszcza te dwie ostatnie organizacje wyróżniały się swoją działalnością i w dużej mierze były podwalinami pod istniejący później Klub Sportowy „Górnik” Libiąż. Początki sportu w Libiążu nie były łatwe – zawody piłki nożnej rozgrywano na pastwisku za torami zdawczymi kopalni „Janina”. Plac do gry nie był ogrodzony, a ludzie przechodzili przez niego ścieżką do pobliskich kamieniołomów. Na boisku pasły się krowy i gęsi. Szatnie dla piłkarzy stanowiły budki wagonów kolejowych stojących na torach. Nie przeszkadzało to jednak rozochoconej młodzieży grać w tzw. „szmaciankę”. Drużyna piłki nożnej nie była zarejestrowana w Polskim Związku Piłki Nożnej, a swoje mecze rozgrywała z pobliskimi drużynami: z Chrzanowa, Chełmka, Jaworzna, Szczakowej i Trzebini.


Wspomniany KS „STRZELEC” istniał do sierpnia 1939 roku, a większość zawodników kontynuowała grę w powstałej po wyzwoleniu Libiąża w listopadzie 1945 roku drużynie piłki nożnej pod nazwą GKS „Jedność” przy KWK „Janina” w Libiążu. Nazwę tą przemianowano w 1947 roku na Związkowy Klub Sportowy „Górnik” przy KWK „Janina”. Pierwszym prezesem został pracownik kopalni „Janina” Józef Szczurek. Drużyna została zarejestrowana w podokręgu chrzanowskim i występowała w klasie „B”.

Z inicjatywy Józefa Szczurka oraz Ignacego Klamki przystąpiono do budowy stadionu sportowego przy ulicy 15-go grudnia (bo tak niegdyś nazywała się ulica Piłsudskiego). Obiekt ten systematycznie był rozbudowywany i modernizowany, a dziś tworzy duży, ale wymagający odnowienia, Miejski Ośrodek Rekreacyjno-Sportowy ochrzczony niedawno imieniem Solidarności 1980. Jego ostatnia istotna modernizacja miała miejsce w 2005, kiedy to na libiąskim stadionie odbyły się Finały Amatorskich Mistrzostw Europy w piłce nożnej (Regions Cup 2005). Zmodernizowano nie tylko szatnie, trybuny i murawę. Wykonano także boczne boisko oraz postawiono tablicę świetlną. A jeszcze w latach dziewięćdziesiątych, żeby oszczędzić główną murawę stadionu, wychowankowie klubu trenowali w miejscu, gdzie dziś stoją hipermarkety Brico oraz Intermarche. Nie każdy pamięta, że były tam aż 3 pełnowymiarowe boiska, z których pierwsze było wykorzystywane do treningów i sparingów (ziemia z małymi kępkami trawy), drugie było boiskiem z żużlem (tzw. hasiok) wykorzystywanym bardzo dawno temu i najczęściej zimą, a trzecie – ustawione poprzecznie – pozostawione samemu sobie kompletnie zarosło.

Na przestrzeni lat 90 przekształceniu uległa również nazwa klubu, który przez kilkanaście lat, począwszy od roku 1996 nazywał się Górniczym Klubem Sportowym „Janina” Libiąż. Dopiero w 2014 roku powrócono do nazwy KS „Górnik” Libiąż.


Na kartach historii „Górnika” zapisanych zostało wiele sekcji sportowych, w których uprawiano takie sporty jak: piłka nożna, siatkówka, piłka ręczna, tenis stołowy, boks, szachy, kolarstwo, lekkoatletyka. Nie brakowało również sukcesów i wspaniałych widowisk na różnych szczeblach rozgrywkowych – takie z pewnością toczyli piłkarze ręczni, siatkarze czy tenisiści stołowi, którzy w latach dziewięćdziesiątych występowali w drugiej lidze, a także piłkarze którzy przez długie lata grali w dawnej czwartej lidze, a kilkanaście lat temu – w nowej (po reformie) trzeciej lidze . Niestety – lata dziewięćdziesiąte to nie tylko sukcesy, ale i schyłek wielu dyscyplin sportowych w Libiążu. Kolejno upadały sekcje tenisa stołowego, piłki ręcznej i bokserska (dwie ostatnie na szczęście zostały już reaktywowane pod innymi szyldami). Dziś w „Górniku” Libiąż uprawia się już tylko piłkę nożną, ale dzieje się to już w nowych podmiotach: naszej Szkole Piłkarskiej oraz w MKS Libiąż (obecnie tylko drużyna juniorów).


Oprócz sportu seniorskiego, cały czas w libiąskim klubie dbano o rozwój sportowy młodszych pokoleń, które również niejednokrotnie przewyższały swoich rówieśników z innych śląskich bądź małopolskich klubów. Od 2009 roku za szkolenie młodzieży w zakresie piłki nożnej odpowiada założona z inicjatywy sportowych pasjonatów Szkoła Piłkarska „Górnik” Libiąż (zarejestrowana jako Uczniowski Klub Sportowy).

Oprócz efektownego obiektu i licznych sukcesów sportowych poszczególnych drużyn, KS „Górnik” Libiąż może się również poszczycić wspaniałymi wychowankami, którzy w sporcie polskim, a nawet europejskim wyróżnili się swoimi wynikami. Byli w tym gronie także piłkarze, wśród których na wspomnienie zasłużyło co najmniej kilku pochodzących z gminy Libiąż i szlifujący swój talent w „dawnym” Górniku Libiąż: Jacek Cyzio (piłkarz m.in. Legii Warszawa, Pogoni Szczecin, Cracovii oraz tureckiego Trabzonsporu), Andrzej Sermak (Hutnik Kraków, GKS Katowice i Ruch Chorzów) i Daniel Chylaszek (Piast Gliwice, Szczakowianka Jaworzno).


A skoro o wartościowych wychowankach, to do grona piłkarzy z libiąskiej ziemi z przyjemnością zaliczyć możemy wychowanka naszej Szkoły Piłkarskiej Patryka Plewkę (rocznik 2000), który – tak jak wymienieni powyżej - wspiął się na szczebel Ekstraklasy, z sukcesami grając w Wiśle Kraków.


Warto w tym miejscu pogratulować i podziękować wszystkim tym, którzy w wieloletniej historii libiąskiego sportu dołożyli cegiełkę do bogatej historii Górnika Libiąż. Świadomi historii - działamy dziś, pracować będziemy „jutro”, tworząc kolejne piłkarskie rozdziały dla Libiąża.