ZWYCIĘSTWO JEST KONSEKWENCJĄ
Wsparcie medyczne
Logo

 

WSPARCIE MEDYCZNE - czyli gdzie wykonać badania lekarski i co zrobić w razie kontuzji...

 

Kompleksowość wsparcia naszych wychowanków obejmuje także przypadki, które nie są mile widziane i których nikomu nie życzymy, czyli kontuzje i urazy. Ale jeśli już pojawi się problem natury urazowej, to mamy dla naszych wychowanków i rodziców gotową ścieżkę postępowania... .

 

Do Państwa ciągłej dyspozycji w przypadku urazów i potrzeby leczenia oraz rehablilitacji
jest nasz Fizjoterapeuta mgr Anna Serniak.

W przypadku kontuzji prosimy o zgłoszenie tego faktu trenerowi prowadzącemu i o bezpiśredni kontakt z fizjoterapeutą
Anna Serniak (tel. 697 800 003).


Informujemy, że godzinna wizyta u fizjoterapeuty jest w części refundowana przez nasz Klub.
W związku z tym całkowity koszt rodzica za wizytę (max 60 minut) wynosi 40 zł. Resztę kosztów dopłaca Klub.

 

Pani Anna to Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, która ukończyła następujące szkolenia i kursy:

 • Ocena Funkcjonalna FMS (Functional Movement Screen Level 1) - R. Rzepka
 • Międzynarodowa Konferencja Sportowa „Najnowsze trendy i metody w procesie przygotowania motorycznego” - TB Polska
 • Kinesiotaping KT1 + KT2 – Medical Training
 • The Movement Solution – Kinetic Control - M. Hadała
 • Współczesne Metody Diagnozowania i Leczenia Tkanek Miękkich - J. Ciechomski
 • Terapia Manualna: Poziom A Kurs EB, EII, K I, … - S. Legocki
 • Kompleksowa Terapia Przeciwobrzękowa - PTL
 • Masaż Tkanek Głębokich - M. Wytrążek
 • Integrated Soft Touch Techniques Trigger Points, Pain and Muscle Tone – E. Wilson
 • Równowaga mięśniowa, stabilizacja kręgosłupa i poszczególnych stawów. Medical Fitness - Thera Band Academy
 • Trening Medyczny – Bodywork

 

Zakres naszych świadczeń w pomocy rehabilitacyjnej to m.in.:

- Kompleksowa ocena funkcjonalna
- Postępowanie po urazach
- Kompleksowa Terapia Przeciwobrzękowa
- Terapia manualna
- Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe
- Terapia punktów spustowych
- Masaż tkanek głębokich
- Masaż sportowy
- KinesiotapingPoniżej przedstawiamy dwa istotne opracowania pt:

PROFILAKTYKA URAZÓW SPORTOWYCH

URAZY OSTRE -  I CO DALEJ ?
-----------------------------

 

BADANIA LEKARSKIE (uprawniające do udziału w rozgrywkach ligowych) - informacja dla rodziców

 

Przypominamy, że wszyscy zawodnicy z kategorii wiekowych JUNIOR, TRAMPKARZ, ORLIK, ŻAK zobowiązani są do posiadania ważnych badań lekarskich podbitych przez lekarza medycyny sportowej (badania odnawia się co pół roku). W związku z tym wszystkich rodziców prosimy już teraz o zadbanie o badania, tzn. zarezerwowanie sobie terminu badania dla swojego dziecka (np. w Chrzanowie lub Oświęcimiu). 

 

POLECAMY 2 OŚRODKI:

MULTIMED w Oświęcimiu.

Można się tam zarejestrować telefonicznie, a terminy są zwykle kilkutygodniowe. W związku z tym prosimy nie zwlekać. Po wyznaczeniu terminu, należy się tam stawić i wykonać badania (m.in. krew, mocz, glukoza, EKG wysiłkowe - te trzy pierwsze można wykonać sobie wcześniej gdzieś indziej i wziąć wyniki). Wszystko to wykonuje się w Multimedzie w jednym dniu, a po całej procedurze od razu wyznaczany zostanie kolejny termin badań za kolejne pół roku (bo badania muszą być wykonywane co 6 miesięcy). Badania są bezpłatne tzn. refundowane. 

Istnieje też ścieżka dla osób nie chcących czekać. Wówczas również można zgłosić się do Multimedu, ale jako wizytę prywatną i po zapłaceniu zrobić wszystko od ręki (bez czakania kilku tygodni). Koszt takiej prywatnej wizyty zamyka się w kwocie 80-100 zł, zależnie od tego, czy wszystkie badania wykonuje się na miejscu, czy też niektóre wyniki przynosi. 

Telefon do Multimed Oświęcim  33 844 93 04

Strona internetowa: Multimed

 

PRZYCHODNIA NA UL. SOKOŁA w Chrzanowie.  

Należy zadzwonić do rejestracji i umówić się na wizytę do lekarza medycyny sportowej (dr Wyrobiec, dr Radwańska, dr Likus) - z reguły termin w ciągu kilku dni od wykonania telefonu  (rejestracja nr:  32 623 38 45 wewnętrzny: 57).

Ten lekarz na wizycie wystawi Wam skierowanie do poradni okulistycznej i laryngologicznej i od razu ustalicie sobie tam termin (z reguły za około 3-7 dni). W międzyczasie w gabinecie zabiegowym wykonane zostanie ekg i badania krwi. Po wykonaniu tych badań wrócicie do doktora medycyny sportowej, który finalnie zatwierdzi badanie. Czyli cała procerura portwa około 7 dni - proszę na to wziąć poprawkę w kontekście wygasających badań. Oczywiście procedura badań na ul. Sokoła jest finansowana z NFZ czyli dla pacjenta bezpłatna.

Bardzo ważna informacja jest taka, że jeśli dziecko ma już wcześniej wykonane badania u laryngologa i okulisty (np. w Multmedzie w poprzednim roku), to zabiera ze sobą ksero kartoteki (np. z Multimedu) i skraca się cała procedura, gdyż takie badania ważne są 2 LATA (i nie trzeba ich powielać). Wtedy najpewniej uda się formalności załatwić w 1 dzień.

Telefon do rejestracji na ul. Sokoła 32 623 38 45 wewnętrzny: 57

 

 

Osoby, które nie wykonają badań i nie dostarczą podbietj karty zdrowia do trenera - nie będą mogły brać udziału w meczach.

 

---------------------------------

 

PROFILAKTYKA URAZÓW SPORTOWYCH

 

URAZOWOŚĆ W PIŁCE NOŻNEJ

Piłka nożna jest dynamiczną dyscypliną sportową, w której często dochodzi do szybkich zwrotów akcji,  bezpośredniego kontaktu zawodników przeciwnych drużyn, gry w różnych, często zmieniających się warunkach, co powoduje zwiększone ryzyko urazu. Zawodnik, żeby sprostać wszystkim wymaganiom stawianym przez charakter tej dyscypliny musi być bardzo dobrze przygotowany pod względem fizycznym. Oprócz zakresu umiejętności techniczno-taktycznych,  powinien posiadać również ogromną sprawność układu narządu ruchu.

Wśród młodych piłkarzy w okresie wzrostu, ryzyko wystąpienia urazu jest wysokie i każdy taki epizod może mieć niekorzystny wpływ na dalszy prawidłowy rozwój organizmu.

Nadmierne obciążenia wysiłkowe, brak odnowy biologicznej, zbyt krótki okres czasu przeznaczony na regenerację organizmu, sumowanie się mikrourazów, mogą prowadzić do przeciążeń układu mięśniowo-szkieletowego i powodować dysfunkcje typowe związane z uprawianą dyscypliną sportową.

 

URAZY DOTYCZĄCE SPORTU MOŻEMY PODZIELIĆ NA:

 • Ostre

- uraz z wystąpieniem ostrego stanu zapalnego. Możemy zaliczyć tutaj: złamania kości, skręcenia, naciągnięcia, naderwania, zerwania mięśni i więzadeł. (więcej w artykule  „Urazy ostre – i co dalej?” )

 • Przewlekłe

- Zespoły przeciążeniowe - wynikające z sumowania się mikrourazów, powstających przez dłuższy okresu czasu, w których siła urazu nie jest duża, ale powtarzana z dużą częstotliwości prowadzi do powstawania stanu zapalnego.

Młodzi sportowcy są szczególnie podatni na urazy przewlekłe w związku z nadmiernie obciążanym układem kostnym, który jest w okresie wzrostu. Ponadto duży wpływ ma zmniejszona elastyczność i siła mięśniowa oraz zaburzenia osiowości w obrębie narządu ruchu, głównie kończyn dolnych.

W przypadku piłki nożnej u dzieci i młodzieży często mogą występować:

 • choroba Osgood Schlattera (zapalenie guzowatości kości piszczelowej),
 • choroba Haglunda-Severa (jałowa martwica guza kości piętowej),
 • kolano skoczka (zapalenie ścięgna rzepki),
 • zespół Sindinga-Larsena-Johanssona (zapalenie zlokalizowane na dolnym biegunie rzepki).

W momencie zaobserwowania przewlekłych dolegliwości bólowych warto skonsultować się z fizjoterapeutą lub lekarzem ortopedą.

 

PROFILAKTYKA URAZÓW SPORTOWYCH

Profilaktyka urazów inaczej prewencja, zapobiega negatywnym i niepożądanym zjawiskom dotyczącym urazów układu mięśniowo-szkieletowego. Jej celem jest zwiększenie potencjału motorycznego zawodnika oraz wydłużenie okresu kariery sportowej.

Przy zachowaniu odpowiednich środków prewencyjnych, młody organizm potrafi kompensować większość urazów układu ruchu. Biorąc pod uwagę fakt, że szereg urazów powstaje w trakcie gry w wyniku bezpośredniego kontaktu z przeciwnikiem, profilaktyka w tym przypadku jest ograniczona, ale może pośrednio wpłynąć na wytrzymałość układu mięśniowo-szkieletowego w nieprzewidywalnych warunkach.

 

CZYNNIKI ZAPOBIEGAJĄCE URAZOM:

Właściwa rozgrzewka - przygotowanie mięśni do wysiłku, przed aktywnością fizyczną odgrywa ogromną rolę w profilaktyce wystąpienia urazów. Celem jest zwiększenie ukrwienia tkanek, poprzez podniesienie temperatury, co wiąże się z lepszą elastycznością mięśni, a tym samym większym progiem odporności na uraz. Bardzo istotnym elementem rozgrzewki jest stretching dynamiczny polegający na rozciąganiu mięśni w krótkim czasie, wykorzystując pozycje i ruchy zbliżone lub związane z dyscypliną sportową.

 

Odpowiedni plan treningowy - prawidłowe rozłożenie obciążeń treningowych jest szczególnie istotne w cyklu szkoleniowym młodych sportowców. Ważne jest stopniowanie wysiłku oraz częstotliwość, która powinna być dobrana optymalnie. Nie jest wskazane doprowadzenie do przetrenowania. Należy uważać, aby nie dopuścić do sytuacji nadmiernego przemęczenia, wyczerpania zawodnika, gdyż niesie to duże ryzyko urazu.

Prawidłowe odżywianie i nawodnienie  - zbilansowana i zróżnicowana dieta sportowca. Prawidłowe nawodnienie organizmu ma nieoceniony wpływ na sprawność i wydolność organizmu podczas wysiłku. Jest bezwzględnie niezbędne do utrzymania prawidłowej temperatury ciała.

Stretching statyczny mięśni - ćwiczenia poprawiające elastyczność i wydolność mięśni, zwiększające zakres ruchu w stawach. Przeciwdziała sztywności mięśni po intensywnych wysiłkach fizycznych. Stosowany na zakończenie aktywności ruchowej, lub jako osobna jednostka treningowa ma działanie rozluźniające i relaksacyjne.

 

 

Odnowa biologiczna - jedna z najpopularniejszych metod profilaktyki urazów sportowych znana piłkarzom. Umożliwia zmniejszenie negatywnych skutków zmęczenia, szybszą regenerację przeciążeń fizycznych i psychicznych. W jej skład wchodzi:

 • masaż
 • rolowanie mięśni (z wykorzystaniem rollerów, wałków, piłeczek)
 • sauna
 • krioterapia
 • hydroterapia
 • trening mentalny

Możemy tutaj zaliczyć również opaskę chłodzącą Dr. Cool, która poprzez połączenie kompresji i przedłużonego efektu schładzania pomaga w zmniejszeniu dolegliwości bólowych oraz przyśpiesza regenerację podczas lub po intensywnym wysiłku zapewniając komfort i wygodę stosowania.

Odpoczynek - czas potrzebny do regeneracji organizmu. Pozwala uniknąć stanu przetrenowania, skutecznie pomaga w odzyskaniu sił i motywacji do dalszych treningów.

Współpraca z fizjoterapeutą - obejmujeopiekę nad zawodnikami nie tylko po urazach. Coraz większe znaczenie w świecie sportu nabiera stała kontrola i współpraca z fizjoterapeutą. Rozszerzenie badań wydolnościowych zawodników o szczegółowe badania fizjoterapeutyczne oraz motoryczne można spotkać już w wielu klubach i szkołach piłkarskich.

Należy do nich między innymi kompleksowa ocena funkcjonalna poziomu motoryczności, ocena stabilności posturalnej tułowia oraz propriocepcji czyli czucia głębokiego.  Stosowana w celu zauważenia i wychwycenia ewentualnych zaburzeń wzorców ruchowych, czyli czynników, które mogą predysponować do uszkodzeń układu ruchu.

Diagnostyce podlega stan tkanek miękkich, współdziałanie układu nerwowo-mięśniowego oraz sposób wykonania charakterystycznych dla danej dyscypliny sportowej podstawowych wzorców ruchowych należących do testu FMS.  

Działania te możemy nazwać  profilaktyką pierwotną, której celem jest dążenie do zmniejszenia ryzyka wystąpienia urazu oraz problemów związanych ze zdrowiem młodych sportowców poprzez stosowanie np.  treningu funkcjonalnego, stabilizacyjnego, motorycznego.

 

 

mgr fizjoterapii Anna Ciuła

Bibliografia:

1. Charlton J., Kidman L. A soccer team s injury prevention strategies. New Zealand J. Sports Med; 25 (3), 46-9 
2. Leite T. Influence of strength and flexibility training, combined or isolated, on strength and flexibility gains. Journal of strength and conditioning research. National Strength & Conditioning Association. 2014 
3. Łada-Krzymińska H. Stretching, jako środek profilaktyki urazowej. Rehabilitacja w praktyce. 2006; Nr. 3. S. 42-43 
4. Grygorowicz M., Głowacka A., Wiernicka M., Kamińska E. Kompleksowa ocena fizjoterapeutyczna podstawą profilaktyki pierwotnej urazów sportowych. Nowiny Lekarskie 2010; 79, 3, 240–244 

 

--------------------------------

 

 

URAZY OSTRE -  I CO DALEJ ?

 

URAZY OSTRE

Piłka nożna jest grą, w której ryzyko wystąpienia urazu jest wysokie. W trakcie meczu dochodzi do zdecydowanie największej ilości urazów niż podczas treningu.Patrząc na ścisły związek charakteru wysiłku, w którym do pracy w największej części zaangażowane są dolne partie tułowia - 97% urazów dotyczy kończyn dolnych. W piłce nożnej młodych zawodników najczęściej spotykanymi urazami są stłuczenia, naciągnięcia, naderwania mięśni i więzadeł, oraz złamania. Częstym przykładem może być:

 • skręcenie stawu skokowego
 • skręcenie stawu kolanowego ( uszkodzenie łąkotek, więzadeł )
 • uszkodzenia mięśnia czworogłowego uda, mięśni kulszowo-goleniowych, przywodzicieli, ścięgna Achillesa

Uraz ostry powoduje obrażenia narządu ruchu, zmuszając tym samym zawodnika do czasowego lub całkowitego wyłączenia z dalszej aktywności fizycznej. Charakteryzuje się wystąpieniem stanu zapalnego w miejscu uszkodzenia, czyli towarzyszy temu:

 • ból
 • obrzęk
 • zaczerwienie
 • podniesienie temperatury
 • utrata funkcji danej części ciała

 

POSTĘPOWANIE W URAZACH OSTRYCH

Celem jest szybkie zastosowanie terapii, tak aby zapobiec negatywnym skutkom po urazie. Polega na wczesnym postawieniu diagnozy i natychmiastowym leczeniu wszystkich objawów uszkodzenia tkanek. Początkowo skupione zostaje na działaniu przeciwbólowym, redukującym obrzęk i odzyskiwaniu prawidłowej ruchomości.

 

Postępowanie w ostrej fazie urazu określone zostało przez protokół postępowania P.OL.I.C.E. co można zrozumieć rozwijając poszczególne znaczenie skrótów:

 

P (protection) – odciążenie i ochrona uszkodzonego miejsca  

OL (optimal loading) – optymalne obciążenie przy lekkich urazach

I  (ice) – lód, czyli schładzanie uszkodzonej okolicy ciała

(compression) – kompresja, czyli ucisk zapobiegający krwawieniu zewnętrznemu lub wewnętrznemu (zapobiegający powstaniu krwiaka i obrzęku)

E (elevation) – uniesienie kończyny w celu zmniejszenie obrzęku przez ułatwienie odpływu krwi

 

Ważne jest aby zarówno trenerzy, młodzi sportowcy,  jak i ich rodzice zapamiętali składowe protokołu postępowania stosując go już w pierwszych minutach po urazie, co pozwoli zmniejszyć dolegliwości bólowe i znacząco ułatwi oraz przyspieszy powrót do pełnej sprawności zawodnika.

Pomocne mogą okazać się tradycyjne schłodzone żelowe kompresy w połączeniu z bandażem elastycznym, lub alternatywne w ostatnich czasach opaski chłodzące Dr. Cool, które jednocześnie wykorzystują efekt optymalnego schładzania w połączeniu z kompresją.

 

Kolejnym elementem postępowania w urazach sportowych jest konsultacja z lekarzem ortopedą oraz wykonanie potrzebnych badań diagnostycznych.

Po trafnej diagnozie w szybkim powrocie zawodnika do uprawiania sportu kluczową rolę odgrywa rehabilitacja.

 

Dużo szybciej, skuteczniej i bezpieczniej jest powrócić do treningów zawodnikowi, nad którym piecze sprawuje fizjoterapeuta. Dysonuje on umiejętnościami i działaniami wpływającymi na szybszą regenerację uszkodzonej tkanki, poprawę zakresu ruchomości czy redukcję obrzęku.

Między innymi w swojej pracy wykorzystuje:

 • terapię manualną
 • rozluźnianie mięśniowo-powięziowe
 • detonizację punktów spustowych
 • mobilizację blizn i zrostów
 • masaż funkcyjny, masaż poprzeczny
 • fizykoterapię
 • kinesiotaping

 

PROFILAKTYKA PREWENCYJNA PO URAZIE OSTRYM

Celem jest jak najlepsze zapobieganie skutkom przebytego urazu minimalizując powstanie uszkodzeń w przyszłości, oraz zabezpieczanie przed powtórnym urazem.

W skład profilaktyki prewencyjnej wchodzi głównie postępowanie fizjoterapeutyczne, które ma za zadanie zmniejszyć lub skorygować zaburzenia zarówno funkcjonalne, jak i biomechaniczne powstałe na skutek przebytego urazu. Bardzo ważnym aspektem jest odbudowanie siły, koordynacji nerwowo-mięśniowej i stabilizacji.

 Zaliczamy tutaj: trening funkcjonalny, sensomotoryczny, stabilizacyjny.

 

mgr fizjoterapii Anna Ciuła

Bibliografia:

1. Bizzini M. Ice and modern sports physiotherapy: still cool Br J Sports Med. 2012; 46:219 
2. Dziak A., Samer T. Urazy i uszkodzenia w sporcie. Wydwnictwo Kasper. Kraków, 2002 
3. Biber R., Gregory A. Overuse injuries in youth sports: is there such a thing as too much sports Pediatric Annals. 2010
4. Żołnowski B., Wrona-Żołnowska L., Gębska M., Wojciechowska A., Żyżniewska-Banaszak E. Urazowość młodzieży uprawiającej piłkę nożną w wieku 15–19 lat. Annales Academiae Medicae Stetinensis. 2013; 59, 1, 120–122